کاتد مس

کاتد مس - مکاکو

آن چه در مقاله کاتد مس خواهید خواند:

کاتد مس یکی از محصولات مسی است که به شکل مربع بوده و بین ۵۰ تا ۸۰ کیلوگرم وزن دارد. کاتد مس زمانی تولید می شود که مس خالص از مس شکل نیافته در یک فرایند پالایش الکترولیتی جدا شود.

فرایند متالوژیک استخراج مس به شکل کاتد، با غلظت مس شروع می شود تا آندهایی با خلوص ۹۹٫۵٪ بدست آیند، برای استخراج آن از حرارت بسیار بالا در فرایندهای ترکیب و ادغام، تبدیل و پالایش روی آتش استفاده می­شود. از کاتدهای مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولات مسی با خلوص بالا و آلیاژ مس استفاده می­ شود.

اهمیت فلز مس در صنعت

فلز مس به دلیل پر اهمیت بودن در صنعت جایگاه سوم فلز پر فروش را بعد از آهن و آلمینیوم به خود اختصاص داده است.

  • مس دارای رسانایی الکتریکی و گرمائی بالایی است
  • در برابر خوردگی مقاوم است و ضدزنگ است
  • کاملاً نرم و قابل انعطاف است

در میان فلزات خالص، فقط نقره خاصیت رسانایی الکتریسیته بیشتری نسبت به مس دارد. به دلیل خاصیت بیشتر رسانایی مس نسبت به آلومینیوم، در تولید آی سی­ ها استفاده از مس به­ جای آلومینیوم رو به افزایش است. ویژگی جالب دیگر مس رنگ آن است که بعد از طلا، تنها فلزی است که رنگش نارنجی-قرمز است و خاکستری نیست. مس در طبیعت هم به ­صورت سنگ معدن و هم فلز است. احتمالاً مقاوم بودن و انعطاف­ پذیر بودن­ مس بطور همزمان باعث شده نظر انسان­هایی را که حدود ده هزار سال پیش زندگی می­کردند به خود جلب کند.

فرایند تولید کاتد مس

برای تولید کاتدهای مس، ابتدا باید تاول مس در آند ریخته و سپس بصورت الکترولیتی عمل شود. سپس در مخزن سولفات مس و اسید سولفوریک غوطه ­ور شده، به همراه یک ورق استارتر کاتد مس خالص، مس تاول در یک سلول گالوانیک به آند تبدیل می ­شود. از مخلوط کاتد استیل ضد زنگ نیز در برخی از پالایشگاه­ها استفاده می­ شود. با شروع جریان، یون­ های مس شروع به انتقال به کاتد یا برگه استارتر می کنند و کاتدهای مس خالص ۹۹٫۹-۹۹٫۹۹٪ را تشکیل می ­دهند.

درست  است که کاتدهای مس، مس خالص تولید شده از فرآوری سنگ معدن مس هستند اما با این حال، این کاتدها در شکل نهایی که استفاده می­شوند به عنوان موادی از مس نیستند. بلکه ماده ه­ای مجزا از مس اولیه هستند. ورق ­های کاتد مس جداگانه توسط تامین کنندگان مختلف در ابعاد مختلف ۰/۵ تا ۱ مترمربع و ضخامت ۳ تا ۲۰ میلی متر، با یا بدون گوش تولید می­ شوند.

موارد استفاده کاتد مس و نحوه نگهداری آن

کاتد مس ورودی اصلی مواد اولیه برای تولید میله مسی برای صنعت سیم و کابل است. مس نیز در تولید برنج، لوله مسی، اتصالا مسی و محصولات ورق مسی استفاده می­ شود و در بیش از ۴۵۰ آلیاژ وجود دارد.

بسته­ های ورق کاتد مس بین ۱ تا ۴ تن و درکنار هم با تسمه­ های فلزی نگهداری می ­شوند و بدون بسته­ بندی ارسال می­ گردند. در حین دست زدن به این کاتدهای مسی باید مراقب بود تا از شکستن احتمالی تسمه­ ها که با جداسازی و از بین رفتن برخی ورق ­ها ناپایدار هستند جلوگیری شود.

کاتدهای مس الکترولیتی معمولاً بر اساس وزن خریداری می­ شوند و به ­طور معمول بدون بسته­ بندی ارسال می­ شوند و اغلب به­ همراه نوارهای فلزی بسته می­ شوند. در حین کار با کاتدهای مسی بسته بندی شده، باید دقت کرد که استفاده نادرست باعث خرابی باند­های فلزی نشود.

همان طور که گفته شد، از آنجایی که از این کاتد­ها برای تهیه محصولات مسی با خلوص بالا استفاده می­ گردد، بنابراین ضروری است که هنگام حمل و نقل و جابه جایی، کاتدهای مس به هیچ ماده خارجی آلوده نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *