انواع لوله مویی

انواع لوله مویی

 

این محصولات به سبب قطر بسیار کم لوله مویی نامیده می شوند که انواع لوله مویی در صنعت موجود می باشد. جایگاه آن بین خروجی فیلتر (درایر) و ورودی اواپراتور است و قطر و طول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده بسیار با اهمیت است .این لوله ها به عنوان کنترل کننده های جریان مبرد در سیستم های تبرید استفاده میگردد.

این لوله ها معمولا با دقت ابعادی بالایی تولید می شوند که در صنایع یخچال سازی و کولر گازی مصرف گسترده ای دارند. نکته ای که در لوله های مویی وجود دارد طول و قطر آن است که این طول و قطر می تواند در سرمایی که ایجاد می شود بسیار تاثیر گذار باشد. قطر نازک لوله های موئی سبب می شود جریان هوا نرم تر و یکنواخت تر شود.

ویژگی های انواع لوله مویی

لوله مویی متشکل از مس خالص که با فسفر اکسید زدایی شده است به طوری که مقدار فسفر باقیمانده باقی مانده تأثیری در ترکیبات این لوله نگذارد. هدایت حرارتی خوب دارد. یکنواختی ضخامت و قطر داخلی محصول میزان صافی سطح و تمیزی سطح داخلی لوله میزان نرمی و سختی لوله نوع و شکل دانه بندی مولکولی از جمله خواص مهم لوله موئی می باشد.

انتخاب بهینه لوله مویی

۱- قطر و طول انتخابی لوله مویی باید متناسب با ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم باشد .
۲- لوله های مویی در محل روی سیستم تبرید نصب می شوند و قابل تنظیم نیستند . در صورت تعویض شرایط محل را رعایت کنید.

مزایای و اندازه انواع لوله مویی

لوله های مویی علاوه بر ساختمان ساده و قیمت ارزان، هزینه سیستم تبرید و تولید را پایین می آورند. پیچیدن ( لحیم کردن ) طول معینی از لوله مویی به لوله مکش برا ی ایجاد مبدل حرارتی بین این دو لوله بوده و عمل مادون سرد شدن مایع و سوپرهیت شدن بخار خروجی از اوپراتور را ایجاد می نماید. لوله های مویی در نوع شاخه و کویل و با قطر خارجی ۰٫۷۵ تا ۰٫۱۱۸ اینچ و طول های مختلف قابل عرضه می باشد.

بهترین قیمت

پس از کیفیت، شاید قیمت مهمترین شاخص در فرآیند انتخاب محصول توسط مشتری است. گروه بازرگانی مکاکو خود را مکلف به ارئه  محصول با کیفیت با مناسب ترین قیمت دانسته و قیمت محصولات خود را تضمین می نماید.

کاربرد انواع لوله مویی مسی

لوله مویی ساده ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد است و شامل طول معینی از لوله ای به قطر خیلی کم می باشد که مابین کندانسور و اواپراتور  قرار می گیرید . لوله مویی بعلت مقاومت اصطکاکی زیاد و قطر کم و همچنین پدیده خفگی ناشی از تبخیر تدریجی مایع مبرد در لوله به دلیل کاهش فشار به کمتر از فشار اشباع ، در مقابل جریان مبرد مایع از کندانسور به اواپراتور مقاومت می نماید و با کنترل دبی مبرد عبوری ، اختلاف فشار بین آن دو را در حد لازم نگه می دارد مقاومت لوله مویی با طول و قطر معین ، در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از آن با اختلاف فشار در طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر و تقطیر سیستم تبرید می باشد ، متناسب است و ظرفیت جریان در لوله مویی برابر ظرفیت پمپاژ می باشد.

شرکت بازرگانی مس آلیاژ خاور میانه با نام تجاری گروه بازرگانی مکاکو با هدف عرضه محصولات اولیه مسی از جمله لوله مسی و آلیاژهای مس مرغوب و با کیفیت و با پایین‌ترین قیمت و قابلیت دسترسی در کوتاهترین زمان به صنعتگران گرامی مفتخر است در خدمت تولیدکنندگان محترم باشد. هدف اصلی گروه بازرگانی مکاکو خدمت به صنعتگرانی است که با دغدغه کمک به اعتلا و ارتقای اقتصاد کشور عزیزمان پا در عرصه تولید گذاشته‌اند.

کنترل کننده های مبرد بدون توجه به نوع کارشان دو وظیفه بعهده دارند :

۱- اجازه جریان مبرد مایع از لوله مایع به اپراتور با همان شدت تبخیر مایع در اپراتور .
۲- ایجاد اختلاف فشار بین طرفین پرفشار و کم فشار سیستم، برای اینکه مبرد بتواند تحت شرایطی که در فشار کم اپراتور تبخیر می شود در همان زمان در فشار زیاد در کندانسور نیز تقطیر شود. از بین چند کنترل کننده، لوله مویی در سیستم های تبرید کم ظرفیت و شیر انبساط اتوماتیک و ترموستاتیک در سیستم های تبرید با ظرفیت زیاد، مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله مویی ساده ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد است و شامل طول معینی از لوله ای به قطر خیلی کم می باشد که مابین کندانسور و اپراتور قرار می گیرید. لوله مویی همانند لوله مسوار بعلت مقاومت اصطکاکی زیاد و قطر کم و همچنین پدیده خفگی ناشی از تبخیر تدریجی مایع مبرد در لوله به دلیل کاهش فشار به کمتر از فشار اشباع، در مقابل جریان مبرد مایع از کندانسور به اپراتور مقاومت می نماید و با کنترل دبی مبرد عبوری، اختلاف فشار بین آن دو را در حد لازم نگه می دارد مقاومت لوله مویی با طول و قطر معین، در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از آن با اختلاف فشار در طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر و تقطیر سیستم تبرید می باشد، متناسب است و ظرفیت جریان در لوله مویی برابر ظرفیت پمپاژ می باشد .
در صورتیکه طراحی لوله های مویی نسبت به ظرفیت تبرید مناسب بوده و صحیح بکار برده شوند، در محدوده قابل قبولی از شرایط کاری، بطور رضایت بخش عمل خواهد کرد.
لوله های مویی از این نظر که در طول خاموش بودن سیکل، جریان مبرد مایع به اپراتور را متوقف نمی کنند با سایر انواع کنترل کننده های جریان مبرد، تفاوت دارند چون در طول خاموشی سیستم، فشار طرف پرفشار و کم فشار سیستم از طریق لوله مویی برابر می شود. به این دلیل در چنین سیستم هایی معمولاً از مخزن مایع استفاده نمی شود.
لوله های مویی علاوه بر ساختمان ساده و قیمت ارزان، هزینه سیستم تبرید و تولید را پایین می آورند. پیچیدن ( لحیم کردن ) طول معینی از لوله مویی به لوله مکش برا ی ایجاد مبدل حرارتی بین این دو لوله بوده و عمل مادون سرد شدن مایع و سوپرهیت شدن بخار خروجی از اوپراتور را ایجاد می نماید .

نکاتی پیرامون انواع لوله مویی:

۱- قطر و طول انتخابی لوله مویی باید متناسب با ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم باشد .
۲- لوله های مویی در محل روی سیستم تبرید نصب می شوند و قابل تنظیم نیستند.

با توجه به اینکه طول وقطر لوله مویی از حساسیت ویژه ای برخوردار است و کلا عملکرد سیستم سرمازا وابسته به آن است در جدول زیر مشخصات لوله مویی آورده شده است.

Inner Grooved Specifications

جدول سایز سبک وزن

jpg

جدول سایز استاندارد ASTM

153

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *